Koja je razlika između tuge i depresije?

Svatko od nas se s vremena na vrijeme osjeća tužno. Tuga je jedna od osnovnih neugodnih emocija koja se obično očituje nakon što se suočimo s nekom teškom situacijom kao što je gubitak voljene osobe, stres ili neki osobni neuspjeh.

Osoba osjeća tugu ili žalost u situacijama u kojima procjenjuje da nepovratno gubi nešto što joj je vrijedno, a za što je emocionalno vezana. Tuga nam omogućava da shvatimo koliko nam je vrijedno ono što smo izgubili. Što nam se više čini da nam je ono što smo izgubili bilo važno, osjećaj tuge je snažniji.

Svaki osjećaj, odnosno emocija ima svoju funkciju. Funkcija osjećaja tuge jest da nam omogući da se emocionalno razvežemo od onog što smo izgubili kako bismo bili spremni na ponovno vezivanje. Osjećaj tuge nas potiče na preispitivanje svojeg vrijednosnog sustava - što nam je i koliko bitno, a što nije.

Osjećaj tuge obično je kratkog vijeka, ukoliko si dopustite da ga osjetite na adekvatan način. Konstantnim razmišljanjem o tome bez nekog cilja samo se vrtite u krug.

Olakšati si možete tako da si dopustite proraditi taj osjećaj. Proraditi na kognitivnoj razini na način da izvučete sve činjenice oko toga koje će vam pomoći shvatiti situaciju. Isplačite se, porazgovarajte s bliskom osobom ili pronađite nešto što vas može oraspoložiti (neku dobru komediju primjerice, šetnju prirodom ili razgovor s prijateljicom). Potisnuta tuga ometa adekvatno funkcioniranje vašeg organizma što može utjecati i na kvalitetu života.

Osjećaj depresivnosti može se dosta povezati s osjećajem tuge, uključujući još neke karakteristike. Činjenica je da svatko ponekad osjeća depresivno raspoloženje i to je sasvim prirodno. Također, najčešće je uzrokovano nekim vanjskim čimbenikom ili pak unutarnjim promišljanjima.

Moguće je da se osjećate potišteno, s manje energije nego inače te da se više povlačite u sebe. Međutim, ako primjećujete da se tako osjećate već duže vrijeme i kako vam ništa ne pomaže da podignete raspoloženje moguće je da se ne radi samo o osjećaju tuge.

Osjećaj tuge:

  • neugodna je emocija

  • primjetan (izrazi lica, držanje)

  • uzrokovan nekim vanjskim uzrokom (gubitkom/ izostankom nekoga/ nečega)

  • usmjeren prema nečemu što je prošlo

  • prolazan, obično kratkog vijeka

Osjećaj depresivnosti:

  • osjećaji tuge, potištenosti, jada

  • uzrokuje povlačenje osobe

  • manjak energije

  • prikladna reakcija na gubitak ili neugodne događaje

  • moguć osjećaj sreće u drugim životnim situacijama

Veliki depresivni poremećaj (klinička depresija):

  • kliničko stanje intenzivnog osjećaja depresivnosti duži vremenski period

  • gubitak apetita

  • gubitak na težini

  • slabije funkcioniranje u svakodnevnim aktivnostima

  • teškoća koncentracije

  • gubitak interesa za aktivnostima u kojima smo prije uživali

Tuga i osjećaj depresivnosti mogu biti u potpunosti prirodna reakcija na situacije kroz koje prolazite, ali također mogu biti i jedan od simptoma depresivnog poremećaja.

Depresija može biti opisana kao osjećaj, odnosno raspoloženje ili dio psihopatološkog poremećaja. Depresiju mogu razviti ljudi koji uvjetuju svoj osjećaj osobne vrijednosti, smisao svog života ili svoje pravo na život. Uvjetuju na način da kada dožive neuspjeh u ostvarenju tih zamišljenih uvjeta osjećaju bezvrijednost te svoj život doživljavaju besmislenim.

Osjećaj depresivnosti je vrlo intenzivan i vrlo neugodan osjećaj kojem se osoba potpuno prepušta i od kojeg se ne može obraniti, očituje se i u nedostatku motivacije za budućnost. Kao posljedica tih osjećaja osoba nema dovoljno snage, energije niti želje za aktivnosti u kojima je prije uživala. Posljedično dovodi i do gubitka apetita, poremećaja spavanja te gubitak seksualnog zanimanja te ravnodušnosti prema svemu.

Potpuno je prirodno da se zbog nekih situacija osjećate depresivno, tužno ili potišteno. Ukoliko primijetite neke od ovih simptoma koji se samo povremeno javljaju u vašem životu, to ne znači da imate depresiju. Potpuno je prirodno u određenim situacijama osjetiti tugu, željeti se povući u sobu ili plakati zbog pada važnog ispita ili prekida romantičnog odnosa.

No, ako primijetite da duže vrijeme intenzivno osjećate neke od opisanih simptoma, da vam to onemogućava svakodnevno funkcioniranje i da ne uspijevate pronaći adekvatno rješenje, možda je vrijeme da potražite pomoć. Ne trebate kroz to prolaziti sami. U redu je podijeliti svoje misli, emocije i strahove s nekim tko vam može pomoći.

Previous
Previous

Kako izgleda narušeno mentalno zdravlje?

Next
Next

Kako se vratiti obavezama nakon praznika?