Kako planirati i postavljati ciljeve koje ćemo ostvariti?

U prvim tjednima nove godine često donosimo puno odluka i postavljamo si ciljeve koje želimo postići do kraja godine. Nova godina predstavlja svježi početak, priliku da promijenimo nešto, da postignemo nešto što do sad nismo.

Koliko često ciljevi koje postavimo na početku godine propadnu u prvih nekoliko tjedana?

Postavljanje ciljeva može biti izazovno, a neispunjavanje tih ciljeva može biti rezultat različitih faktora. Ne. To ne znači da ne treba planirati i postavljati ciljeve, već treba naučiti kako ih postaviti na pravilan način.

Tempo života u zadnjih nekoliko godina sve je brži i ponekad je iznimno izazovno održati ravnotežu poslovnog i privatnog života. Uslijed neorganiziranosti i želje da postignemo što više sve se više iscrpljujemo, što može dovesti do narušenog mentalnog zdravlja. Briga o zdravlju izrazito je bitna, a to uključuje brigu o mentalnom kao i o fizičkom zdravlju.

Ubrzan način života, stres, manjak sna, nepravilna prehrana, nedovoljna hidracija tijela i manjak fizičke aktivnosti neki su od faktora koji znatno negativno utječu na dobrobit mentalnog zdravlja. Narušeno mentalno zdravlja zatim bitno utječe na kvalitetu života, svakodnevno funkcioniranje i postizanje ciljeva.

Planiranje i postavljanje ciljeva blagotvorno utječu na naše mentalno zdravlje jer smanjuju anksioznost, stres te uvode ravnotežu u naš život.

Kako planirati?

Planiranjem se premošćuje jaz između onog gdje smo sada i onoga gdje želimo biti u budućnosti. Planovima određujemo što trebamo napraviti i kako to trebamo napraviti. Uz to planiranje može biti izuzetno zahtjevan proces jer, bez obzira na sve resurse koje imamo, ne možemo predvidjeti što će se sve dogoditi u budućnosti i na koje ćemo prepreke naići.

Počevši od planiranja dnevnih aktivnosti pa sve do plana za cijelu godinu možeš planove podijeliti na kratkoročne i dugoročne. Ukoliko je planiranje nešto što ti se naizgled čini iznimno komplicirano i zahtjevno te stvara anksioznost bolje je početi od planiranja dnevnih aktivnosti. Planiranje si možeš olakšati korištenjem nekih alata za planiranje poput planera, rokovnika, nekih digitalnih alata, aplikacija ili neke druge resurse koji odgovaraju tvojim potrebama. 

U suštini svakog planiranja važno je:

  • Postavljanje ciljeva 

  • Upravljanje vremenom

  • Prioritizacija

  • Fleksibilnost

  • Praćenje napretka

  • Praćenje sebe

Bilo da govorimo o osobnom napretku ili poslovnim ambicijama, ciljevi su kao svjetionik našeg puta - orijentir koji nam pomaže kretati se putem do željenih rezultata.

Postavljanje ciljeva nije samo nužnost, već i umijeće koje oblikuje našu svakodnevicu. Kroz definiranje jasnih ciljeva, stvaramo čvrstu osnovu za ostvarenje vlastitih ambicija te gradimo most prema uspjehu koji je vođen vizijom i pažljivo postavljenim koracima.

Postavljanje ciljeva je vještina koja se razvija s vremenom. Kroz sustavno postavljanje, praćenje i prilagodbu ciljeva, možemo postići nevjerojatne rezultate i ostvariti željeni osobni i profesionalni razvoj. Fokus na krajnji cilj dodatan je motivator da bismo se držali plana. Postavljanjem ciljeva također nam se javlja osjećaj odgovornosti prema samima sebi i ostvarenju cilja.

Da bismo olakšali proces slijeđenja postavljenih ciljeva, presudno je razumjeti kakvi ciljevi su nužni za ostvarivanje željenih rezultata. Jedna od najpoznatijih opisanih karakteristika za ciljeve su SMART ciljevi. 

S – (Specific) SPECIFIČAN! Cilj treba biti precizno određen. Trebaš točno znati što želiš i što tvoj cilj uključuje, a što ne.

M – (Measurable) MJERLJIV! Moraš razmišljati o tome kako ćeš pratiti napredak i mjeriti svoje postignuće.

A – (Achievable) OSTVARIV, REALAN, ali ujedno i IZAZOVAN! Razmisli je li tvoj cilj trenutno moguć ili nije. Ako je realan, ali težak, raščlani ga u manje korake.

R – (Relevant) RELEVANTAN! Je li cilj zaista važan i je li ti prioritet trenutno? Postavljanje ciljeva koji su povezani s tvojom vizijom osiguravaju veću motivaciju.

T – (Time-bound) VREMENSKI OGRANIČEN! Cilj bez roka nije cilj! Moraš si zadavati rokove za sve podciljeve i ciljeve da bi ih zaista odradila.

Kada jednom postaviš ciljeve, oni zasigurno čine put prema uspjehu prohodnim, no važno je imati na umu da rad i trud i dalje čine ključne sastavnice za vidljive rezultate. Ciljevi su tu da nas podsjećaju na to gdje smo krenuli i u kojem smjeru idemo!

Da bismo slijedili korake u postavljenim ciljevima potrebno je usavršiti i upravljanje vremenom. 

Nekoliko benefita dobrog upravljanja vremenom: 

  • Usmjeravanje fokusa na prioritete i ono što nam je uistinu važno u životu.

  • Smanjivanje odgađanja, izgovora i ometanja iz okoline.

  • Realistična percepcija vremena kojeg imamo i posla kojeg trebamo obaviti .

  • Uspostavljanje kontrole nad provođenjem vremena - jedan od naših najvrjednijih resursa.

  • Pomaže da nađemo vremena za sve što poželimo – jer je moguće!

Organiziranost nije nešto s čim se rađamo već nešto što se uči i trenira kako bismo u tome što bolji postali.

Literatura:

  • Britton, B. K., & Tesser, A. (1991). Effects of time-management practices on college grades. Journal of Educational Psychology, 83(3), 405–410. https://doi.org/10.1037/0022-0663.83.3.405

  • Fernandez, R., Rajaratnam, R., Evans, K., & Speizer, A. (2012). Goal setting in cardiac rehabilitation: implications for clinical practice. Contemporary Nurse: A Journal for the Australian Nursing Profession, 43(1), 13-21.

  • ench, H. C., Reed, N. T., George, T., Kaiser, K. A., & North, S. G. (2023). Anger has benefits for attaining goals. Journal of Personality and Social Psychology.

  • Marić, M. (2018). Zanesenost u učenju i postavljanje ciljeva (Doctoral dissertation, University of Zagreb. Faculty of Teacher Education).

  • Newport, C. (2016). Deep work: Rules for focused success in a distracted world. Hachette UK.

  • Spencer, A. R. (2001). Temelji psihologije. Jastrebarsko, Naklada Slap.

  • Udovičić, M. (2018). Planiranje (Doctoral dissertation, Polytechnic Nikola Tesla in Gospić. Business department).

Previous
Previous

Kako efikasno komunicirati?

Next
Next

Što su obrambeni mehanizmi i od čega nas zapravo štite?