Kako biti produktivan?

Početkom godine često se donose odluke kojima nastojimo biti bolji u nadolazećem periodu i želimo početi neke nove korisne navike. Cilj kojem se teži je što korisnije i kvalitetnije odraditi sve zadatke koje imamo pred sobom.

Produktivnost možemo prikazati kao odnos između toga koliko smo nešto uspješno odradili te koliko smo uložili vremena u taj proces. Naša percepcija produktivnosti može uvelike ovisiti o tome kako ćemo se osjećati i koliko ćemo biti zadovoljni svojim radom. Često se uspoređujemo s drugima - kolegom na poslu, prijateljem, članom obitelji - zbog čega može doći do osjećaja nelagode ako smo manje uspješni u nečemu.

8 savjeta za povećanje produktivnosti:

  1. Definirajte svoje ciljeve (velike ciljeve i podciljeve).

    To vam pomaže da se fokusirate i cijelo vrijeme znate čemu težite.

  2. Odredite prioritete (počnite od najvažnijih ili od većih ka manjima).

    Oni će vam pomoći odrediti čemu se posvetiti kada ste izgubljeni u moru obaveza.

  3. Organizirajte svoje radno mjesto ili životni prostor.

    Ako ste okruženi neredom i previše stvari, to može ometati vašu sposobnost da se fokusirate i da budete produktivni.

  4. Planirajte svoje vrijeme.

    Odredite koliko vremena želite posvetiti određenim zadacima i držite se plana. To vam može pomoći da se fokusirate i da izbjegnete prekomjerno vrijeme provedeno na neproduktivne aktivnosti.

  5. Ograničite izvore distrakcija.

    Ako ste skloni gubljenju fokusa zbog elektroničkih uređaja ili drugih izvora distrakcija, možda će vam pomoći da ih ograničite ili da ih u potpunosti isključite tijekom razdoblja kada radite na zadacima koji zahtijevaju vašu punu pažnju.

  6. Razvijte navike produktivnosti.

    Navike poput jutarnjeg planiranja dana ili tjedna te razdvajanja velikih zadataka u manje korake mogu vam pomoći da budete produktivniji tijekom dana.

  7. Dajte si dozvolu da napravite pauzu.

    Ponekad je potrebno odmoriti se i resetirati kako bi se ponovo fokusirali na posao. Ne bojte se uzeti pauzu kada je to potrebno i ne krivite se zbog toga. Napunite baterije nečim što volite (pojedite nešto što volite, prošečite, zaplešite…)

  8. Osigurajte podršku okoline.

    Ako imate podršku svojih kolega, prijatelja ili obitelji, lakše će vam biti ostvariti svoje ciljeve i biti produktivni.

Visoka razina produktivnosti može biti korisna za postizanje ciljeva i ostvarivanje uspjeha u poslovnom i osobnom životu. Međutim, prekomjerna ili nezdrava fokusiranost na produktivnost može imati negativan utjecaj na mentalno zdravlje.

Preopterećenost i stalni pritisak da se postigne više mogu dovesti do stresa, anksioznosti i depresije. Pored toga, prekomjerno fokusiranje na produktivnost može dovesti do odricanja od odmora, druženja s prijateljima i obitelji te fizičke aktivnosti, što također može utjecati nepovoljno na mentalno zdravlje.

Stoga je važno pronaći balans između produktivnosti i ostalih aspekata života, kako bi se osiguralo da se održava dobro mentalno zdravlje. To uključuje odvajanje vremena za odmor i relaksaciju te traženje podrške u slučaju da se osjećate preopterećeno ili pod stresom.

Ne postoji jedan savršen recept koji možete slijediti tako da sve ispadne savršeno. Svi imamo različit tempo i mogućnosti - to treba uzeti u obziri i to je sasvim u redu. Uz nekoliko kratkih savjeta, dobru organizaciju i prilagodbu sebi možete pronaći način koji vama odgovara i biti produktivniji!

Previous
Previous

Kada je vrijeme za rad sa psihologom?

Next
Next

Blagdani - stres ili uživanje?